Navneindex
til
Peder
Nielsens bog:
"Udsnit af Allindemagle Sogns Saga"
Navneindexet
er oprettet af: Jonna Helmersen
Retur til: Lokalhistorie
NAVNEREGISTER: Side nr.
Andersen, A.M. (lærer) Død
1903........................ 55
Andersen, A.P.R. (lærer) Død
1928...................... 55
Andersen, Anders (tømrer)
(Tipoldefar = Peder Nielsen
fra
"Erletvedgaard").................. 25-26
Andersen, Christoffer (Fik gaard i
Kværkeby) .......... 22
Andersen, Christoffer (Alm. - Far =
Anders Christoffersen 56
Andersen, Hans (Død 1918) (Arb.på
Alm.gård - Boede i
Marbjerghuset - Søn = Peder Hansen) ..
30-31
Andersen, Johan (Fæster) Far =
Anders Jensen, fæster
Gift med Ane Tobiasdatter ............. 20
Andersen, Lars (Estrup) (barnebarn =
Anders Madsen) ...... 42
Andersen, Ruth (frk. - lærer)
......................... 56
Barthold, Johan (vedr. klokkerne)
..................... 16
Bille, Steen Basse (inskription på
kirken år 1514 ..... 8
Bille, Bent
........................................... 17
Bille,
Claus........................................... 17
Bille, Jens
........................................... 17
Bille, Steen
.......................................... 17
Bille,
Torben.......................................... 17
Billeslægten (afstod 1575 godset til
kongen) .......... 17-68
Brüel, (arkitekt til klokkestabelen)
.................. 15
Brøndkjær, frk. (lærer)
...............................
56
Christensen, frk. (lærer)
............................. 56
Christensen, C.B. (lærer)
............................. 55
Christensen, J.V. (redaktør Ringsted
Folketidende) .... 48
Christensen, Henning (parcellist)
..................... 63
Christensen, Lars (ringer, graver)
("Møller-Lars") .... 16
Christensen, Peder (Estrup) med i
krigen 1848 + 1864... 67
Christiansen, Niels (træskomand,
landpostbud)
forfatterens far .................. 45-46
Christoffersen,
Anders (Oldebarn = Lars Jensen)........
36
Christoffersen, Anders (Alm. (søn =
Christoffer Andersen) 56
Christoffersen, Peder (Estrup ........................ 42
Danneskjold-Laurvigen, Ferdinand
Anton, greve (ejer Skolde-
næsholm 1734) Død 1754
................................
16-17-54
Danneskjold-Laurvigen, Anna
Joachimnina født Ahlefeldt
(grevinde Skjoldenæsholm) . 8-12-13-17-18-19-68-69-71
Frederik III (Far til U.F.
Gyldenløve) ................ 16
Frederiksen, Niels
(Jordlovsudvalgsformand) ...........
28
Friihs, Else
.......................................... 10
Friihs, Marie ......................................... 10
Friis, Otto (Bestyyrer og forpagter
Alm.gård) Død 1934
(Svigersøn = Helge Kipp)............. 28-30-31-48-53
Gorm, (proprietær) Købte
Tinghøjgaard i Estrup af Prop. Juul 53
Gyldenløve, Ulrich Frederik (ejer af
Skjoldenæsholm) 1692 15-16
NAVNEREGISTER: Side nr.
Hagen, Niels Jakob (Død 1885 -
Forpagter Alm.gaard).... 27-30
Hansen (bødker) (Død ca. 1892 (Boede
i gl.skole - gift med
Marianne .............................. 38
Hansen, Alfred (Nybygger i 1927)
...................... 29
Hansen, Anders (smedemester i Alm. -
rejste til Glumsø) 33
Hansen, Christian (Vestergaard,
Estrup) Født 1780, Død 1866 49-50
Hansen, Ferdinand (væver) Boede
nederst v.Ordrup Bakke) 35
Hansen, H.K. (lærer)
..................................
56
Hansen, Hans Chr. (Nybygger i 1927)
................... 29
Hansen, Jens (Ko-Jens - Boede i
Ravelinen - Død ca. 1857
i Ringsted Arrest) ....................... 40-41
Hansen, Jens (Synsmand)
...............................
20
Hansen, Jørgen (Bror til Chr.
Hansen, Estrup) ......... 49
Hansen, Julius (vejmand) (Bor ved
kirkestien) ......... 34
Hansen, Peder (Marbjerghuset,
fyrbøder, død 1953
Far = Hans Andersen) .................... 30-31
Harreschou (gårdejer)
.................................
67
Henningsen (Bestyrer af Alm.gaard)
.................... 27-30
Henriksen, Jens (ringer, graver 1891
- Død 1929) ...... 16
Henriksen, Jens P. (ringer, graver)
(Død 1951)
søn af Jens Henriksen) ............. 16
Iversen, Hans
.........................................
57-58
Jakobsen, Hans (præst) ................................ 9
Jensen, Anders
........................................
20
Jensen, Anton
......................................... 53
Jensen, Axel
.......................................... 26
Jensen, Carl .......................................... 26
Jensen, Carl
.......................................... 29
Jensen, Egon
.......................................... 41
Jensen, Ejnar
......................................... 29
Jensen, Hans
..........................................
21-22
Jensen, Hans
.......................................... 23
Jensen, Lars (tømrer)
.................................
36-37
Jensen, Lars P.
.......................................
29
Jensen, Laurits Sjøvald
...............................
54
Jensen, Niels (smed)
..................................
33
Jensen, Niels Peder
...................................
32
Jensen, Peder
......................................... 45
Jensen, Peder
.........................................
47-48
Jensen, Poul
.......................................... 53
Jeppesen, Lars
........................................
24
Johansen, Hans
........................................
29
Jozviak, Josef
........................................
23
Juul, (proprietær)
....................................
52
Jørgensen, Jens (arb.mand)
............................ 34
Jørgensen, Kristen
...................................
23-30-35
Jørgensen, Kristen
...................................
58-59-60
Jørgensen, Niels
......................................
39
Kipp, Helge (forpagter)
...............................
30-67
Knudsen, Hans Skovgaard ............................... 71
Knudsen, Jørgen Skovgaard
............................. 29-71
Kristensen, Henning (parcellist)
...................... 41-42
Kristensen, Kristian
..................................
29
Kristensen, Kristian .................................. 42
Kristensen, Lars
......................................
43
NAVNEREGISTER: Side nr.
Kristensen,
Rasmus .................................... 42
Krogh,
frk. (lærer)
...................................
56
Larsen, Henry
......................................... 53
Larsen, Jens
.......................................... 24
Larsen, Kristian (parcellist)
......................... 36
Larsen, Niels (smed)
..................................
42
Larsen, Søren
......................................... 30
Larsen, Thorvald
......................................
29
Lavehens, Andreas (amtskriver i
Sorø) ................. 10
Lillholm, Kristian
....................................
30
Lillholm, Sanne Kirstine
.............................. 57
Lindhardt (pastor)
....................................
15
Lydeking (lærer) ..................................... 35-55
Lydeking, Jacob
.......................................
35
Madsen, Anders
........................................
42
Madsen, Karl
.......................................... 42
Madsen, Inger
......................................... 26
Madsen, Johannes
......................................
29
Madsen Tobias
.........................................
26-60
Mathiasen, Karl
.......................................
29
Mathiasen, Valdemar ................................... 29
Mikkelsen, Steffen
....................................
29
Mortensen, Axel
.......................................
49
Møller, Lars
.......................................... 16
Nielsdatter, Karen .................................... 47
Nielsen, frk. (lærer)
.................................
56
Nielsen, Alfred (smed)
................................
34
Nielsen, Christen
.....................................
49-52
Nielsen, Harald
.......................................
29
Nielsen, Henry
........................................
64
Nielsen, J.P.
......................................... 67
Nielsen, Jens
......................................... 48
Nielsen, Jørgen (smed)
................................
33
Nielsen, Kristian
.....................................
26
Nielsen, Kristian
.....................................
44
Nielsen, Martin
.......................................
29
Nielsen,
Niels (tømrer) ............................... 44
Nielsen, Ole (postbud)
................................
45
Nielsen, Peder
........................................
25
Nielsen, Peder
........................................
26
Nielsen, Peder
........................................
37
Nielsen, Peder
........................................
57
Nielsen, Peder (træskomand)
........................... 45
Nielsen, Sigfred
......................................
44
Nielsen, Søren
........................................
47
Olsen, Kristen
........................................
29
Olsen, Kristian
.......................................
29
Olsen, Peder .......................................... 48
Olsen, Peder
.......................................... 60
Pedersen, August (tømrer -
Haraldsted) ................ 15
Pedersen, Christen
....................................
21-22
Pedersen, Hans
........................................
48
Pedersen, Heino Chr.
..................................
29
NAVNEREGISTER: Side nr.
Pedersen, Herman
......................................
29
Pedersen, Jens
........................................
47
Pedersen, Johannes
....................................
29
Pedersen, Niels (tømrermester i
Ordrup) ............... 10
Pedersen,
Niels ....................................... 44
Pedersen,
Niels ....................................... 60
Pedersen, Peder
.......................................
48
Pedersen, Viggo
.......................................
23
Poulsen, Valdemar
.....................................
29
Raadsig, (maler)
......................................
8
Rafter, Ralph
......................................... 66
Rasmussen, Anders
.....................................
30-31
Rasmussen, Clemmen .................................... 22
Rasmussen, Ejnar (lærer)
.............................. 55
Rechnagel, (orgelbygger - Haslev)
..................... 11
Risberg
............................................... 26
Rønnov Margrete ....................................... 8
Salicath (sognepræst)
.................................
21
Slange, frk. (lærer)
..................................
56
Sletting, A. (lærer)
..................................
55
Svendsen, Severin
.....................................
29
Svendsen, Viggo
.......................................
29
Sørensen, Christen
....................................
31
Sørensen, Cyrillus (ringer, graver)
................... 17-32
Thomsen,
Niels .......................................
50-51-52
Tobiasdatter,
Ane .....................................
20-22
Tobiassen, Peder
......................................
21
Troelsen, Marie (lærer)
............................... 56
Ulriksen, Jens
........................................
23
Vallentin, Niels
......................................
53
Wenzel, Jørgen (skræder)
.............................. 37-38